Biuletyn Kongresu Eucharystycznego

Gliwice, nr 3 (12.05.2024 r.)

JUŻ SIĘ ZBLIŻYŁ MIESIĄC MAJ…

Serdecznie witamy Was już po raz trzeci i pozdrawiamy gorąco w tym pięknym, wiosennym, poświęconym Maryi miesiącu.
Rozmaite wydarzenia kongresowe dzieją się intensywnie w wielu miejscach diecezji. W kwietniu naszym gościem – w Bytomiu oraz Zabrzu – był kard. Gerhard Müller. Podczas homilii w Bytomiu wskazał:

Eucharystia powinna w nas rozbudzać tęsknotę za Chrystusem, którego przyjścia w chwale oczekujemy, ale ma równocześnie skłaniać nas do naśladowania Jego miłości, Jego troski o chorych, cierpiących, biednych. Wraz z Nim mamy się stać lekarzami chorego moralnie świata, nękanego przez konflikty, wojny i niezgodę.

W Tarnowskich Górach i w Lublińcu gościliśmy abpa Adriana Galbasa – metropolitę katowickiego. Skierował do nas ważne słowa:

Jezus mówi wprost, że życie Boże, siła, której potrzebuje nasza dusza by żyć, jest zawarta w tym chlebie. W Eucharystii. Tak, jak nasze ciało, gdy przestaniemy mu dostarczać pokarmu bardzo szybko osłabnie,a w końcu całkowicie umrze, nie będąc w stanie spełnić powierzonych mu funkcji, tak samo dzieje się z naszym życiem duchowym. Bez Eucharystii ono zanika.

Eucharystia jest więc także ucztą miłości, wielką studnią, z której można czerpać pełnię miłości i życia. W słowie „uczta” jest schowana hojność. Uczty się nie robi z jednej puszki szprotek i kawałka chleba. Uczta to znaczy wiele, bogato, mocno, obficie. To jest Eucharystia. Nie dostajesz tu trochę miłości, dostajesz jej obfitość, jesteś na uczcie i możesz brać ile chcesz! Pełnię!

 

CO W NAJBLIŻSZYM CZASIE?
WYDARZENIA DIECEZJALNE

18.05.2024 (sobota), GLIWICE, par. Chrystusa Króla:

GOŚĆ: KARD. GRZEGORZ RYŚ
19.30 – uwielbienie
20.00 – konferencja Ks. Kardynała
20.45 – modlitwa za kapłanów
21.00 – uwielbienie
21.15 – modlitwa za świeckich
(planowane zakończenie: godz. 22.00)

29.05.2024 (środa), GLIWICE, par. Św. Bartłomieja:

WIECZÓR UWIELBIENIA: „Pokolenie pokoleniu przekazuje wiarę”
GOŚĆ: MATKA ADELA GALINDO, SCTJM (Z MIAMI – USA)

18.00 – Eucharystia z homilią biskupa Sławomira Odera
19.00 – konferencja Matki Adeli Galindo
20.00 – koncert Magdy Anioł połączony ze świadectwami

30.05.2024 (czwartek), GLIWICE, katedra i wszystkie parafie:

UROCZYSTOŚĆ NAJŚW. CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA (BOŻE CIAŁO) – zakończenie Kongresu Eucharystycznego

W GLIWICACH GOŚĆ: ARCYBISKUP GIUSEPPE MANI
we wszystkich parafiach w czasie procesji przy czterech ołtarzach odczytywane będą medytacje, których autorem jest KARDYNAŁ ANGELO COMASTRI

 

NAGRANIA I RELACJE WIDEO
NA YOUTUBE DIECEZJI

Jeżeli nie mogłaś/-eś uczestniczyć w ostatnich STATIO Kongresu Eucharystycznego – zapraszamy Cię na nasz diecezjalny kanał na YouTube – tam znajdziesz nagrania konferencji i homilii oraz krótkie podsumowanie ostatnich wydarzeń w formie relacji wideo. Adres internetowy: www.youtube.com/@diecezja.gliwicka.

 

CIEKAWOSTKI
NT. KONGRESU EUCHARYSTYCZNEGO

 • Kongres eucharystyczny to jedna z form kultu Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, jakie sprawuje Kościół Katolicki.
  Podstawowe i znane nam wszystkim formy to: Msza Święta (podczas której kapłan przeistacza chleb i wino w Ciało i Krew Chrystusa, którymi zostajemy nakarmieni) oraz adoracja (czyli czas, kiedy obecny pod postacią Hostii Jezus zostaje nam ukazany w monstrancji, my zaś klęcząc przed Nim wielbimy Go, przepraszamy, prosimy i składamy dziękczynienie).
  o Inicjatorką idei kongresów eucharystycznych, czyli zgromadzeń katolików na spotkaniach religijno-naukowych w skali międzynarodowej, była pochodząca z Francji panna Emilie-Marie Tamisier (1834-1910).
 • Na przełomie lat 60. i 70. XIX stulecia zaczęła ona organizować we Francji najpierw krajowe, a potem międzynarodowe pielgrzymki do znanych miejsc kultu eucharystycznego. Pragnęła w ten sposób ożywić ten kult i rozszerzyć jego zasięg.
 • Pierwszy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się, po uzyskaniu akceptacji papieża Leona XIII, w Lille we Francji od 28 do 30 czerwca 1881 roku, pod hasłem: Społeczne królestwo Chrystusa.
  Przewodniczył mu biskup Henri Monnier, a udział wzięło ok. 8000 osób. Od tej pory zorganizowano w Kościele Katolickim 52 kongresy międzynarodowe, w tym jeden – w 1997 roku we Wrocławiu.
 • Charakterystyczne cechy kongresu eucharystycznego to: rozciągnięcie w czasie (zwykle kilka tygodni), mnogość i różnorodność wydarzeń oraz zasięg – międzynarodowy, krajowy lub regionalny (diecezjalny).
 • Celem wszystkich wydarzeń kongresowych jest lepsze zrozumienie prawdy, jak wielkim, bezcennym i unikalnym darem jest Eucharystia, umacnianie się naszej wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina, bardziej świadome i zaangażowane uczestnictwo we Mszy Świętej, budowanie więzi w parafialnych wspólnotach eucharystycznych oraz wzmaganie się czynienia praktycznej miłości bliźniego przez przyjmujących Eucharystię wobec potrzebujących.

 

BIOGRAM GOŚCIA KONGRESOWEGO:

KARDYNAŁ GRZEGORZ RYŚ urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2000 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. 28 września 2011 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Stanisława Dziwisza. W czasach krakowskich owocną pracę naukową łączył z zaangażowaniem duszpasterskim: związany z Ruchem Światło-Życie, aktywnie uczestniczył także w życiu Drogi Neokatechumenalnej, wspólnot osób chorych i niepełnosprawnych. Przez 25 lat corocznie był przewodnikiem grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.
14 września 2017 r. został mianowany przez papieża Franciszka Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim. 4 października 2023 roku Ojciec Święty Franciszek mianował kard. Grzegorza Rysia członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Szersze informacje o Kongresie Eucharystycznym i wszystkich wydarzeniach możecie również znaleźć na stronie internetowej: www.diecezja.gliwice.pl/kongres

Pozdrawiamy, z Panem Bogiem!
Kasia Kłysik i Ania Meslin

Ps. Kolejny numer Biuletynu ukaże się 26 maja 2024 r.