Biuletyn Kongresowy Nr 4

Gliwice, nr 4 (26.05.2024 r.)

SZCZĘŚĆ BOŻE!

Serdecznie witamy się z Wami już po raz czwarty. Wciąż jeszcze trwa maj wypełniony pieśniami i modlitwami, które zanosimy do naszej ukochanej Matki – Maryi.

Tymczasem w diecezji przeżyliśmy kolejne wielkie wydarzenie Kongresu Eucharystycznego. Było to spotkanie modlitewne – uwielbienie z katechezą wygłoszoną przez kard. Grzegorza Rysia (metropolity łódzkiego), które odbyło się w kościele pw. Chrystusa Króla w Gliwicach. Wierni przybyli na to spotkanie bardzo licznie, szczelnie wypełniając całą świątynię pod opieką kilkudziesięciu duszpasterzy.

Kardynał Grzegorz Ryś poruszył temat Zesłania Ducha Świętego – Pięćdziesiątnicy w życiu każdego z nas. Wskazał, że dla każdego katolika osobistą pięćdziesiątnicą jest szczególnie sakrament bierzmowania, ale także każdy przyjmowany sakrament, bo przecież Duch Święty działa w każdym sakramencie na co wskazuje gest włożenia dłoni. Wyciągnięta ręka kapłana oznacza, że Duch Święty bierze się do roboty! – zauważył.

W katechezie zaznaczył też, że nieustannie potrzebujemy otrzymywać Ducha Świętego – napełniać się Nim, ponieważ to dzieło nigdy nie jest w nas doskonałe. Powołał się przy tym na przykład z Dziejów Apostolskich, kiedy Apostołowie wybrali siedmiu pomocników, to pomimo, że byli oni pełni Ducha, ponownie wkładali na nich ręce.

Kardynał Ryś wspomniał także o tym, co zagraża działaniu Ducha Świętego w nas. Wspomniał tutaj o naszej postawie, kiedy to my sami nie wpuszczamy Ducha Świętego do niektórych obszarów naszego życia, a także zacytował Św. Jana Pawła II, który napisał:
Najwyższym wymiarem oporu przeciwko Duchowi Świętemu jest materializm. (enc. Dominum et Vivificantem).

Całość katechezy kard. Grzegorza Rysia można odsłuchać na kanale YouTube Diecezji Gliwickiej –
zeskanuj kod QR.

BIOGRAMY GOŚCI KONGRESOWYCH:

BISKUP WIESŁAW ŚMIGIEL – Urodzony 3 stycznia 1969 r. w Świeciu nad Wisłą. Wyświęcony na kapłana 29 maja 1994 r. w Pelplinie. Konsekrowany na biskupa 21 kwietnia 2012 r. w Pelplinie. W latach 2012-2017 biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej. Biskup Diecezji Toruńskiej od 8 grudnia 2017 r. Doktor habilitowany teologii, przewodniczący Rady ds. Rodziny, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi, przewodniczący Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, członek Komisji Duszpasterstwa, członek Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, członek Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

ARCYBISKUP SALVATORE PENNACCHIO – Urodził się 7 września 1952 r. w Marano di Napoli. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1976 r. Trzy lata później po uzyskaniu doktoratu z filozofii został skierowany do pracy dyplomatycznej w służbie Stolicy Apostolskiej. Posługiwał na 11 misjach dyplomatycznych na kontynentach. Był m. in. nuncjuszem w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz Indiach i Nepalu. 6 sierpnia 2016 r. papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Polsce. W styczniu 2023 r. papież przeniósł go na urząd rektora Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Udzielił sakry 31 biskupom, w tym naszemu ordynariuszowi bp. Sławomirowi Oderowi.

CO W NAJBLIŻSZYM CZASIE?

WYDARZENIA DIECEZJALNE

Choć nasz Kongres powoli dobiega końca, to jeszcze przez jakiś czas będziemy trwali w jego tematyce przeżywając tzw. EPILOGI.

EPILOG I: 08.06.2024 (sobota), RUDY, Bazylika MB Pokornej:
GOŚĆ: BISKUP WIESŁAW ŚMIGIEL (ordynariusz toruński)

• 11.00 – Msza Święta z wprowadzeniem relikwii bł. Carla Acutisa
  • Po Eucharystii zapraszamy serdecznie na FESTYN RODZINNY,czyli:
  • gry, zabawy sportowe, poczęstunek, grill, kawa,dmuchańce, wspólny śpiew i mnóstwo innych atrakcji naświeżym powietrzu dla całych rodzin.
  • Podczas festynu wręczone zostaną także certyfikaty dlauczestników wyzwania Poznaj bł. Carla Acutisa i CudaEucharystyczne.
  • Planowane zakończenie festynu: godz. 17.00.

DO ZOBACZENIA W RUDACH!

EPILOG II: 09.06.2024 (niedziela), RUDY, Bazylika MB Pokornej:
GOŚĆ: BISKUP WIESŁAW ŚMIGIEL (ordynariusz toruński)

• 11.00 – Msza Święta – koncelebrują biskupi i kapłani metropolii górnośląskiej
  • 15.00 – Nieszpory

EPILOG III: 25 ROCZNICA POBYTU ŚW. JANA PAWŁA II W GLIWICACH „ŚW. JAN PAWEŁ II – CZŁOWIEK EUCHARYSTII”:
16.06.2024 (niedziela), GLIWICE, Katedra:
GOŚĆ: ABP SALVATORE PENNACCHIO

• 18:30 – Msza Święta
  • po Mszy Św. – koncert chórów
  • W naszych parafiach będziemy też przeżywali specjalne nabożeństwa w formie triduum (3 kolejne dni) dla upamiętnienia rocznicy pobytu Św. Jana Pawła II w Gliwicach.
    Instagram: @diecezja.gliwicka
    Facebook: fb.com/diecezja.gliwicka
    Instagram: @bpSlawomir

INSPIRUJĄCA CIEKAWOSTKA