Apel Biskupa Gliwickiego

Apel Biskupa Gliwickiego o włączenie się

w Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy w 2023 r.

 

Drodzy Duszpasterze,

Drodzy Diecezjanie!

Od 40 lat obdarowani jesteśmy nadzwyczajną inicjatywą, płynącą z serca bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w postaci Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, przeżywaną zawsze w trzecią niedzielę września. Stanowi ona okazję do wspólnej modlitwy za siebie samych, rodziny, zakłady pracy, a zwłaszcza za wspólną Ojczyznę nas wszystkich – Polskę. Każdego roku inny Region NSZZ „Solidarność” organizuje to pielgrzymowanie, przygotowując ludzi dobrej woli do godnego jego przeżycia poprzez peregrynację obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności, miniatury Krzyża Nowohuckiego oraz relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Znaki te przemierzają parafie w całym kraju, w których w szczególny sposób pragną się zgromadzić na wspólnej modlitwie ludzie ciężkiej pracy.

W tym roku podczas 40. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę te ważne symbole przejął Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność”, który będzie organizatorem Pielgrzymki we wrześniu 2023 roku. Łączą się z tym przygotowaniem wysiłki trzech diecezji: katowickiej, sosnowieckiej i gliwickiej, w których będą się odbywały peregrynacje symboli Pielgrzymek Ludzi Pracy – jeszcze w październiku 2022 r. w archidiecezji katowickiej, od stycznia do marca 2023 r. w diecezji sosnowieckiej, a nasza diecezja gliwicka będzie je gościć w kwietniu, maju i czerwcu 2023 r. – u nas wyznaczone zostały parafie: Bytom – parafia OO. Kapucynów, Zabrze-Zaborze – parafia św. Jadwigi i Tarnowskie Góry, parafia Świętych Piotra i Pawła.

Już dzisiaj niniejszym orędziem zwracam się do duszpasterzy i wiernych, aby mieli na względzie zaangażowanie się w owej Peregrynacji, poprzez którą włączymy się w umacnianie wiary i nadziei w duchu solidarności i wzajemnej odpowiedzialności za siebie. O dalszych szczegółach poinformujemy we właściwym czasie.

Zapewniam o modlitwie o wyproszenie obfitych owoców uczestnictwa w Peregrynacji symboli Pielgrzymki Ludzi Pracy oraz w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Gliwice, 25 października 2022 roku

Wasz Biskup

Jan Kopiec