Renowacja witraży

Dobiegły do końca prowadzone przez okres dwóch lat prace związane z renowacją witraży w naszym kościele pw. św. Marii Magdaleny. Pierwszym etapem prac było pokrycie okien „bezpieczną” szybą w dodatkowych ramach, co miało ocieplić świątynię, a zarazem zabezpieczyć cenne witraże przed szkodliwym działaniem „od zewnątrz”. Dzięki renowacji, po ponad stu latach od po¬wstania witraży, dotarliśmy do ich pierwotnego piękna. Był to drugi etap prac konserwatorskich. Trzecim etapem były prace nad oknami wypełnionymi jedynie zwykłym kolorowym szkłem. W ich miejsce zostały zaprojektowane witraże przedstawiające sceny biblijne z postacią patronki naszej parafii. Zaś w kaplicy Bożego Miłosierdzia zamontowano witraże z medalionami ze św. s. Faustyną Kowalską oraz bł. Janem Pawłem II. W ten sposób powstała tzw. biblia pauperum, czyli – praktykowane od wieków w Kościele – przedstawianie za pomocą obrazu wydarzeń opisywanych przez ewangelistów.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z RENOWACJI WITRAŻY

Szczęść Boże!
ks. Andrzej Pyttlik – proboszcz.

Chylę czoła przed zatroskaniem wielu osób o to dzieło. Dzięki ich otwartym umysłom i ser-com zdołaliśmy doprowadzić prace do końca. Serdeczne „Bóg zapłać” za mądrość i dalekowzroczność, za decyzję o wsparciu dzieła i jej realizację. Dziękuję firmie „Witrażownictwo I. Franusik” z Nakła Śl. za fachowość i artyzm, dziękuję komisji Kurii Diecezjalnej w Gliwicach za pomoc i merytoryczne wsparcie.
Witraż to dzieło składające się z wielkiej ilości drobnych szkiełek ułożonych w przemyślaną całość. Padające przezeń światło wypełnia przestrzeń i – niczym tęcza będąca znakiem przymierza Boga z ludźmi – przenosi ducha w inną czasoprzestrzeń. Jedno szkło niewiele by znaczyło, zaś zgodne ich współdziałanie przynieść może zadziwiający efekt. Dziękuję więc jeszcze raz za współdziałanie i poczucie jedności. W mojej mocy jest jedynie wyrażenie szczerego podziękowania, zaś Bóg niech swym światłem przenika umysł i serce, pozwalając, by ludzka troska przynosiła Boży efekt.
Ufam, że wysiłek i fachowość tak wielu ludzi zaangażowanych w dzieło, będzie dumą nie tylko na¬szą, ale i wielu przyszłych pokoleń, które w przyszłości tworzyć będą wspólnotę parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej.

Szczęść Boże!
ks. Andrzej Pyttlik – proboszcz.