Inauguracja organów Berschdorfa

30 października o godzinie 15:00 odbyła się inauguracja odrestaurowanych organów Berschdorfa. Podczas nieszporów zostały one poświęcone przez ks. Infułata Konrada Kołodzieja. Na zakończenie nabożeństwa odbył się koncert organowy w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego.

Organy kościoła św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej zbudowane zostały w 1904 r. przez Berschdorf Neisse – firmę z bogatym dorobkiem instrumentów na Śląsku i poza nim.

I etap
Renowacja technicznej strony instrumentu. Wykonano z odpowiedniej skóry 1300 membran, zreperowano i wyregulowano trakturę pneumatyczną, uszczelniono miech oraz rękaw dmuchawy, wyremontowano klawiatury i mechanizmy registrów. Przeprowadzono chemiczne niszczenie szkodników drewna, odnowiono politurę niszy kontuaru.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z INAUGURACJI

II etap
Renowacja zespołu brzmieniowego. Uruchomiono rejestry i nadano instrumentowi oryginalne brzmienie z czasu Paula Berschdorfa. Odnowiono, zintonowano i nastrojono piszczałki (ok. 900 sztuk ). Odrestaurowano szafę instrumentu i piszczałki prospektowe. 

Jestem ogromnie wdzięczny całej wspólnocie parafialnej i wielu osobom spoza niej za wielki wysiłek włożony w odrestaurowanie naszych kościelnych organów. Parafianom dziękuję za wsparcie dobrym słowem, za modlitwę i ofiarność. Dziękuję wszystkim nieobojętnym na to wielkie dzieło i jakkolwiek zaangażowanym – za sugestie, konsultacje i wszelką życzliwość. Za wielki zapał i profesjonalizm w pracach renowacyjnych na głębokie uznanie zasługuje firma organmistrzowska „Jan i Damian Wyleżoł” z Zabrza oraz wszyscy współpracujący i służący fachową radą. Serdeczne „Bóg zapłać” ks. doktorowi Franciszkowi Koenigowi za cenne wskazówki i nadzorowanie prowadzonych prac.

ks. Andrzej Pyttlik – proboszcz